Jak vyčistit zčernalé stříbro

Zčernalé stříbro u svých šperků musí dříve či později řešit každý. Jak na to, jaké jsou nejlepší postupy a metody čištění stříbra?

Zčernal vám stříbrný šperk?

Nejprve je důležité říci, že černání stříbra není závadou šperku, je to jeho vlastnost. V případě, že je Váš šperk vyroben ze sterlingového stříbra ryzosti 925/1000 bez povrchové úpravy (rhodiování, platinování, nebo jiné) k jeho černání musí dojít. 

Černání je způsobeno oxidací stříbra, které je v kontaktu se vzduchem. Proces oxidace se dá zpomalit lepším skladováním, nejlépe v suchu, temnu a v sáčku nebo krabičce. Prodávají se i speciální sáčky a utěrky napuštěné různými roztoky, které zpomalují oxidaci stříbra. Ovšem nutno dodat, že i tak bude stříbro (byť výrazně pomaleji) oxidovat. A dříve nebo později bude nutné zčernalý stříbrný šperk vyčistit.

Metod, jak na čištění stříbra je celá řada. Od kartáčku a zubní pasty až po různé chemické a fyzikální reakce (jednu popisujeme níže). My však doporučujeme používat spíše běžně dostupných přípravků pro čištění stříbra. V případě, že máte na šperku lepené kameny, nebo perly, se spíše vyhněte tekutým přípravkům, tekutina by mohla lepidlo rozpustit a o kámen či perlu byste mohli lehce přijít. Zkuste to nejprve čistícími utěrkami, hadříky, nebo vatičkami určenými pro čištění stříbra. Při větším znečištění šperku použijte roztoky, nebo čistící pěny. Pokud nepomůže ani to, doporučujeme obrátit se na jakékoli dobré zlatnictví.

Pokud budete své stříbrné šperky udržovat pravidelně, nikdy Vám nezčernají natolik, abyste je jednoduše nevyčistili do původní podoby.

Čištění stříbra pomocí elektrochemické reakce je jednoduché a účinné.

POZOR dávejte na lepené šperky! U šperků, u kterých bylo pro uchycení perly nebo kamene použito lepidlo, nedoporučujeme tuto metodu čištění používat. Právě u šperků s perlou bývá lepidlo použito často (náušnice, prsteny, přívěsky). Teplá voda by mohla lepidlo uvolnit! 
  1. Připravte si hrnec, hliník (stačí alobal), sůl a horkou vodu.
  2. Hrnec vystelte alobalem, nebo do něj vložte kus hliníku, pokud máte. Osvědčený je ten alobal, ten má doma každý a funguje to výborně. Hliníkem nemusíte šetřit, lépe vice než méně. 
  3. Do vystlaného hrnce vložte stříbrné šperky, nasypte sůl a zalijte horkou vodou. Elektrochemická reakce stříbro velmi rychle vyčistí.

Černota ze stříbra mizí doslova před očima. Poté stačí šperk opláchnout sladkou vodou a otřít hadříkem, případně vyleštit, pokud zůstal trochu matný.

Doprava zdarma od 2000 Kč

Rychlá doprava, šperky můžete mít už druhý den po objednání.

Kamenná prodejna

Přijďte si vybrat perlový šperk do showroomu v Praze 8 Kobylisích.

Certifikát pravosti

Ke každému nákupu obdržíte certifikát pravosti perel.

Skvělé recenze

Přečtěte si recenze na náš perlový obchod od skutečných zákazníků.