Jak se rodí perlový náhrdelník

Chcete-li svůj dekolt ozdobit náhrdelníkem z pravých mořských či sladkovodních perel, mohlo by vás zajímat, jak tento šperkařský skvost ve skutečnosti vzniká. Jeho zrod se táhne jako červená nit. Umění v rozpoznání odlišnosti kvality perel a jejich zpracování vás přiměje být při výběru náhrdelníku i jeho koupi ve střehu.

Matka perel odkrývající svá tajemství

Perly jsou plodem některých sladkovodních a mořských mlžů nazývajících se perlorodky a ústřice. Perlorodky se živí drobounkými částicemi organických látek. Pomocí žáber je filtrují z vody.

Perlorodky jsou obecně citlivé na kvalitu vody. Zrnko písku nebo kamínek, který se náhodou dostane mezi lasturu a plášť, je prvotním podnětem k tvorbě perleti uvnitř těla měkkýše. Vniknuvší zrnko pak perlorodka postupně, ve snaze zbavit se podráždění, obaluje perleťovými vrstvami neboli perletí. A tak vzniká nekultivovaná (přírodní) a velmi vzácná perla s nenapodobitelnou barvou a leskem, která si svou krásu dokáže uchovat 100 až 150 let. Přitom barva perly odpovídá barvě lastury a velikost perly závisí na druhu perlorodky.

Přírodní nekultivované perly jsou pro většinu žen nedostupné kvůli vysoké ceně. Proto se mimo jiné i v indonéských farmách chovají perly tzv. kultivované, jejichž cenový rozdíl je více než patrný. Nekultivované perly pocházejí z přírodních vod a vznikají bez zásahu člověka. Kultivované perly jsou chovány ve sladkovodních vodách a vznikají díky zásahu člověka. Mořské perly se dnes kultivují tak, že do skořápek mlžů farmáři vkládají k přirozenému obalení perletí kulaté jádro. Kultivovaná mořská perla má tvrdé jádro obalené vrstvou perleti, a i z tohoto důvodu je její tvar více kulatý. Říční (sladkovodní) perly se kultivují jinak, nepoužívá se korálek, ale jen kousek tkáně, perlorodka pak vytvoří perlu, která je celá tvořena z perleti. Při kultivaci nejsou perly ani uměle barveny. O jejich barevnost se stejně jako u nekultivovaných perel stará sama perlorodka. Barvu i tvar perel ovlivňuje prostředí, ve kterém perlorodka žije. Sáhnete-li po náhrdelníku z kultivovaných perel, chybu neuděláte.

Nedokonalost patří k pravým perlám

Pravostí perel se nenechte obalamutit. Kvalitu perel dokážete rozpoznat především podle tvaru, barvy, velikosti i případných kazů. Ano. Nedokonalost opravdu vystihuje a podtrhuje pravost perel.

Perly na náhrdelníku si dobře prohlédněte. Nebojte se najít kazy, šmouhy, či jiné nerovnosti. Umělé perly poznáte především v lesku. Jejich lesk totiž připomíná sklo. Navíc bývají dokonale kulaté, hladké a identické velikosti. To opravdu není nic, co hledáte. Umělá perla, pokud ji lehce otřete o zub sklouzne, pravá bude drhnout.

Naopak pravé perly se vyznačují drobnou tvarovou nerovností a jemnými odchylkami v hladkosti a barvě. Kvalitní perly musí být barevně jednotné, hezké, čisté a přirozeně lesklé. Při výběru náhrdelníku však dbejte na to, aby perly tvořící náhrdelník byly co nejvíce tvarově a velikostně stejné a měly i podobné nedokonalosti. Jedině takový náhrdelník bude na vašem dekoltu působit opravdu přirozeně a krásně a stanete se královnou krásy.

Co znamená perlová vazba?

Zpracování perlového náhrdelníku je při výběru kvalitního šperku neméně důležité. Kvalitní náhrdelník je tvořen z perel, které musí mít perlovou (uzlíkovou) vazbu. To znamená, že mezi perlami tvoří šperkaři drobné uzlíky. Ty zabraňují především posunování a poškození perel třením o sebe a také chrání perly před rozsypáním, pokud se náhrdelník náhodou přetrhne.

Uzlíková vazba je poměrně časově náročná a vyžaduje zručnost a preciznost šperkařů. Má-li perlový náhrdelník uzlíkovou vazbu, pak počítejte s vyšší, ale stále přijatelnou cenou šperku. Pokud jsou perly navlečeny jako korálky, tedy bez uzlíku, pak se jedná o levnější a nekvalitní model šperku. Máte-li už takový náhrdelník doma, doporučujeme si jej nechat převázat v jakémkoli dobrém zlatnictví.

Doprava zdarma od 1500 Kč

Rychlá doprava, šperky můžete mít už druhý den po objednání.

Kamenná prodejna

Přijďte si vybrat perlový šperk do showroomu v Praze 8 Kobylisích.

Certifikát pravosti

Ke každému nákupu obdržíte certifikát pravosti perel.

Skvělé recenze

Přečtěte si recenze na náš perlový obchod od skutečných zákazníků.