Legendy o perlách

Perly svoji sílu i plnou krásu ukázaly lidstvu již před 6 tisíci lety. Jsou jediným organickým drahokamem a jediným skvostem, o jehož původu se traduje mnoho mýtů a legend. V dnešní době jsou perly považovány především jako symbol ženské krásy a něžnosti. Popularitu si však perly získaly již v našich dávných kulturách.

Zrození perel

V hinduistické kultuře jsou perly spojovány s Měsícem a symbolizují čistotu a lásku. Dokonce jeden z prvních mýtů o původu perel pochází právě z hinduistické knihy. Nejvyšší Bůh Krišna sestoupil do oceánu, kde objevil první perlu a tu daroval své dceři právě v den její svatby. Perly měly chránit nevěsty z vdovství, zajistit šťastný manželský život a věrnost. Perly ale také dokázaly urychlit zákony karmy a posílit milostné vztahy.

Od nepaměti byly perly spojovány především s láskou. Řekové a Římané věřili, že nošení perel podporuje partnerskou soudržnost i manželskou harmonii a také že ono památné pouto mezi Psyché a Kupidem bylo vykresleno jako šňůra z perel. Římané však považovali perly i za symbol velkého bohatství, moudrosti, půvabu a štěstí. Dámy v perlových náhrdelnících spávaly, aby se jim zdály pěkné sny. O Venuši, římské bohyni smyslnosti, krásy a lásky, se zase tradovalo, že se zrodila z mořské ústřice stejně jako perla.  

Pověsti o černých a bílých perlách

O perlách a lásce vypráví i jedna polynéská legenda. V tehdejší kultuře byly perly vždy synonymem čistoty a síly. Oro, bůh míru a plodnosti, nabídl černou perlu z ústřice jako znamení své lásky princezně Bora Bora.

Zrození perel je však v mnoha legendách spojováno i se slzami. Antická legenda považuje perly za slzy bohů. Řekové věřili, že nošení perel zabraňuje novomanželkám v prolévání slz. Legenda z Cejlonu říká, že slzy Adama a Evy vytvořily jezero, jež začalo rodit černé a bílé perly. Lidé věřili, že bílé a růžové perly byly z Eviných slz. Vzácnější a dražší černé perly vznikly ze slz Adama.

Černá perla měla pověst výjimečné hodnoty a vzácnosti. Jejich nošení si však mohla dovolit jen královská rodina a šlechta. I proto začala být přírodní černá perla označována jako perla královen a zároveň jako královna perel.

Odvar z perel jako elixír mládí

Mongolští vládci pili odvar z perel, protože věřili, že posílí jejich mužnost. V Indii se perly nosily jako talisman a indičtí válečníci si jimi zdobili své ochranné štíty, aby je ochránily před zraněními. Číňané naopak perlám připisovali léčivé účinky. Z perel vyráběli perlový nápoj, který používali k léčení, a dokonce i jako elixír mládí. Číňané také říkávali, že černé perly symbolizují moudrost a mysleli si, že perly padají z nebe a vytváří je drak. Věřili, že aby člověk ulovil perlu, musí nejdříve zabít draka, který perly drží pevně mezi zuby.

Japonci zase věřili, že perly vznikly ze slz mýtických bytostí – mořských pan, víl a andělů. Starověcí Egypťané si cenili svých perel natolik, že se spolu s perlami nechávali pohřbít. A Královna Kleopatra? Ta údajně rozpustila perlu z jedné ze svých náušnic ve sklenici s octem a vypila ji. Tím chtěla Markovi Antoniovi dokázat, že umí pohltit bohatství celého národa jediným douškem.

Jak vnímáme perly dnes?

Perly podtrhují ženskou krásu a udržují je mladé. Nositelům perel pomáhají perly vidět sami sebe jasněji, tedy tak, aby se mohli stále zdokonalovat. Říká se, že perly uklidňují emoce a udržují duševní stabilitu toho, kdo je nosí. Perly se také často spojují s čistotou a nevinností. Dokáží chránit nevinné i děti. A nikdy by se neměly nosit spolu s diamanty. 

Doprava zdarma od 1500 Kč

Rychlá doprava, šperky můžete mít už druhý den po objednání.

Kamenná prodejna

Přijďte si vybrat perlový šperk do showroomu v Praze 8 Kobylisích.

Certifikát pravosti

Ke každému nákupu obdržíte certifikát pravosti perel.

Skvělé recenze

Přečtěte si recenze na náš perlový obchod od skutečných zákazníků.