Jak poznat falešnou perlu od pravé

Rozhodli jste se někoho blízkého obdarovat krásným perlovým šperkem? K vašemu rozhodnutí je třeba Vám určitě pogratulovat, to byla správná volba. Jak ale rozeznat šperky s pravou sladkovodní nebo mořskou perlu od těch umělých?

Na co je třeba si dát pozor, abyste vaše peníze skutečně investovali do pravého perlového šperku, a ne do sice podobně vypadající, ale přece jen obyčejné bižuterie? K určení pravosti perel použijte několik způsobů určení kultivovaných a naturálních perel.

Určitě nedoporučujeme, abyste perly kupovali na tržištích, respektive někde pod mostem v časovém stresu. Doporučujeme takový šperk kupovat u ověřených zlatníků a určitě věnovat nákupu patřičný čas. U internetových nákupů nezapomeňte sledovat recence a zkušenosti zákazníků s příslušným obchodem.

Pravost perel

Kvalita perel se posuzuje podle několika parametrů (zejména tvar, lesk, procento vad). Ve světě se používají dva systémy hodnocení kvality perel AAA - AA - A, nebo označení A–D (někdy nazýváno jako tahitské hodnocení). Kvalitu perel však nelze objektivně změřit, pak záleží především na serióznosti obchodníka, jak perly označí.

Pravost perel se ale poměrně snadno zjistit dá. Nepředpokládáme, že by Vám prodejce dovolil rozřezat některou perlu, abyste mohli sledovat jednotlivé vrstvy perleti v pravé perle. Existují ale i nedestruktivní amatérské způsoby, podle nichž by pravou perlu od nepravé mohl rozlišit i laik.

Rozlišit pravou perlu od falešné se dá hlavně zrakem a dotykem.

Zkoumejte perly na dostatečném světle. Odraz světla v pravých perlách je duhový, v nepravých je skleněný. Na povrchu pravých perel je možné vidět drobné nedokonalosti, nerovný povrch, rozdílný lesk. Pravé perly jsou tedy paradoxně méně dokonalé – nepravé perly jsou na povrchu absolutně dokonalé. Protože pravé perly vznikají v omezeném prostoru, mají jen určitou maximální velikost. Ty větší mají průměr něco více než 1 cm. Pokud Vám tedy někdo nabízí nadměrně velkou perlu, nebude zřejmě pravá.

Pravé perly od napodobenin můžeme rozpoznat i dotykem. Povrch pravých perel není dokonalý. Pokud Vám to prodejce dovolí, zkuste lehce otřít perlu o zub. U pravé perly cítíte zrnitou strukturu, nepravá perla po zubu hladce sklouzne. Pokud nemáte možnost udělat si takový test na zubu, zkuste to alespoň nehtem – po přejetí po povrchu pravé perly cítíte jemnou, zrnitou strukturu povrchu. 

Jistotu, že skutečně kupujete pravý perlový šperk samozřejmě zvýšíte, pokud od prodejce budete požadovat certifikát, potvrzující pravost šperku. Náš e-shop vám ho k nákupu přiloží automaticky.

Doprava zdarma od 2000 Kč

Rychlá doprava, šperky můžete mít už druhý den po objednání.

Kamenná prodejna

Přijďte si vybrat perlový šperk do showroomu v Praze 8 Kobylisích.

Certifikát pravosti

Ke každému nákupu obdržíte certifikát pravosti perel.

Skvělé recenze

Přečtěte si recenze na náš perlový obchod od skutečných zákazníků.